Knížky aneb už to není cool

Kdysi a tím myslím opravdu kdysi dávno knížky byly výsada, moc lidi neumělo číst, později knížky byly problém a nebyly k dostání. Není to tak dávno, kdy skoro nikdo nečetl. Bylo pár knih, které přečetl každý. Jo Honzíkova cesta, že jo? 😀 Dnes se knížky zase dostávají nahoru a už je to docela normální věc, že někdo čte. Ať už hezky fyzickou verzi nebo elektronickou, kterou můžete vzít kamkoliv.  I když dneska čte většina od 20 let víš (samozřejmě jsou i výjimky), protože pro mladší je největším uměním přečíst obsah knihy do povinné četby na googlu. Knížky se staly společníkem na cesty, na dlouhé večery, nebo jen když máte náladu utéct z našeho světa. Ale to vůbec není to, o čem chci dneska mluvit.

Chci mluvit o tom, co mi došlo dneska. Procházela jsem Instagram jako správnej závislák každých 10 minut, když nemám co dělat a našla jsem knížku, která už asi ani není knížka. Jedno z největších a podle mě do dnes jedno z nejuznávanějších vydavatelství vydalo knížku, která je celá jen z plakátů. Sakra cože? Jako neříkám, že ty plakáty nejsou hezký, nějaký ptáci, krásně nakreslený. Jako když kreslím já ptáky tak to vypadá takhle (insert photo), takže to není tak, že tady házím špínu na toho, kdo si dal tu práci s takovými krásnými ilustracemi. Ale prostě proč? 😀 Jako kdybychom neměli technologii, která nám ty plakáty vytiskne, že jo? Stačí si pirátsky stáhnout nějakej obrázek a v práci si ho vytisknout. Jen se nedělejte každej to dělá 😂 “No já mám dneska hodně práce, zůstanu tu přes čas” .. takový keci jen si prostě chcete něco vytisknout, aby u toho nikdo nebyl 😂

Dneska je spisovatelem každý kdo umí psát. A teď mě neberte špatně, já jsem taky jedním z nich. Píšu a mám pocit, že je to to nejlepší na světě a to rozhodně není pravda. Nikdo z nás není další Rowlingová, King, Hemingway, Shakespeare nebo podobně. Protože, co si budeme, to co vás napadne, už někdo určitě někdy napsal, nebo ten váš skvostný nápad je slátanina toho, co už bylo napsáno.

Dneska má každej blbej Youtuber vlastní knížku o svý cestě na “vrchol”. Jenže někdy je to jen kniha o normálních problémech, jako je těžká škola, žádný kamarádi, doma problémy. To má dneska 80% z nás. Opravdu je to něco o čem je potřeba psát a vydávat knihu? Jako já mám taky doma 4 knížky od Youtuberů, takže si držte svoje námitky. 😀 Ale každá “celebrita” má svoji knížku a žije jen ze svých fanoušků. (Jako pořád stejně nechápu, kdo by četl knížku od Řepky, ale když už má i svůj „motivační diář“ tak jich asi bylo hodně 😀 ) Nikdo kdo toho člověka nezná, neposlouchá nebo podobně to nikdy číst nebude. Z psaní a následného publikování knih se místo výsady stalo hobby. A je opravdu super, že se trh tak nasytil, že když jdete do knihkupectví a máte 80 milionů možností s čím odejít? Z Krimi, románů, červené knihovny, kuchařek a učebnic se staly YouTube poličky, sexuální romány, a další žánry co jsou prostě k ničemu? Ta knížka vám nic nedá, nic nového se z nich nenaučíte. Vážně potřebujeme, aby každý s chytrým telefonem a “novým” nápadem vydal svojí knížku? Nejlépe ve třech edicích, protože to budou kupovat jen ti zapálení fanoušci, kteří potřebují mít tvrdou vazbu, měkkou vazbu a ještě sběratelskou edici. A ještě nejlépe na to plácnete plaketu Bestseller a každý to bude chtít. Nevím, jsem z toho smutná a celkem i vytočená, že se knižní svět ubírá tímhle směrem. Z čtení se stala normální věc, a rozhodně vám můžu říct, že čtení už dneska není cool ani sexy jak některé # říkají. A tím, že budete číst knihu, co vydal o pár let starší kluk nebo holka co nic nedokázali (ono mít několik set tisíc followerů opravdu není životní výkon, omlouvám se) opravdu není ani hustý ani cool ani přísný ani nic podobného. Neříkám, že takové jsou všechny! Takže prosím mě tu nezhrabávejte pod zem, za tyhle názory. Proto vás nabádám. Až si příště budete kupovat knížku, o které nic moc nevíte, a je to takováhle nějaká „super populární knížka“ zamyslete se nad tímhle. Co mi ta knížka dá? Opravdu jí potřebuji? Přečetl jsem si všechny potřebné recenze? A zamezíte tím tu stále přibývající kopici knih, které někdy přečtěte. Ta moje je hlavním fotkou tohohle článku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *