Od sdělování vlastního názoru ke vztahovačnosti

Není to tak dávno, kdy nás každá druhá stránka na internetu nabádala abychom si konečně naše názory nenechávali pro sebe a sdělovali je veřejnosti. Velice k tomu pomohl i vzestup sociálních sítí, kde si ve své podstatě každý může říkat co chce, kdy chce, jak chce. Jenže od té doby, kdy jsme všichni postovali fotky na instagram s těma pěti filtrama, který tam byly na začátku a psali statusy na Facebooku, až moc nezdravě často, utekla už dlouhá doba a dnešek je úplně o něčem jiném.

Vždy to začíná nevinně. Ze začátku se každý z nás vždycky bojí, ať už je to normální konverzace nebo zmíněné sdílení jakéhokoliv příspěvku na sociální sítě. Začnete tím co jíte, co čtete, na co se díváte a vmáčknete tam jen malý vlastní názor. Jako „rozhodně doporučuji“, „určitě to zkuste“ apod. Postupně však začnete sdílet čím dál tím více vlastních názorů, protože vás za ty předchozí nikdo nevyhlásil a začnete se cítí bezpečněji. Což je samozřejmě dobře. Neberete to nijak zle nebo osobně, já jsem 254% pro to, aby lidé sdíleli své názory, tenhle článek je hlavně o tom, jak na tyto názory reaguje okolí.

Jak jsem již zmiňovala bylo celkem nedávno trendy sdělovat světu názor na všechno. Fashion trendy, i když nerozeznáte tmavě červenou od vínové, máte názor na politiku a ani nejste schopni říct, která politická strana je u moci. Hlavně, že máte na něco názor a najednou jste silní jedinci, kteří si dokážou stát za svým. Jenže, to, že sdílíte vlastní názor má své úskalí a to s čím dál tím víc narůstající vztahovačností, našeho okolí a lidí na internetu. Dneska už nemůžete ani kýchnout abyste tím někoho nenaštvali. Věřte mi. Řeknete, že modrá je nejlepší barva na světě a 20 lidí se s vámi bude hádat, že nemáte pravdu.

Tak moc jsme si zvykli na to, že za každou cenu musíme sdělovat vlastní názor, že zapomínáme na to hlavní, co se u sdělování názorů má dělat. A to RESPEKTOVAT názory ostatních. Na to už většina z nás zapomíná. A dokud se nevrátíme k tomu, že každý z nás může sdělovat svůj názor a vyjadřuje tak něco, v co sám věří, co chce sdělit světu. Nechte ho sdělit názor a pokud s ním nesouhlasíte neposílejte ho někam, nenadávejte mu! Když už mu chcete sdělit svůj vlastní názor, tak ho sdělte civilizovaně a slušně. Protože taky máte právo na vlastní názor. Ale prokrista pána, to, že se někomu líbí třeba One Direction, neznamená, že by se měl jít zahrabat, nebo hůř. prostě scrollujte dál a „mind your fuck*ng business“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *