Dospělačka 21. století: Zpravodajství

Za pár dní mě čeká přelomoví zlom, a to 1/4 století… No asi bych už měla být trochu dospělejší a ne se všem povinnostem dospělého života vyhýbat. No jako, že by se mi chtělo se říct nedá. Ale malými krůčky se tam možná dostanu. Dneska si vezmu do hledáčku zpravodajství a dostávání se k informacím obecně.

Tištěná média jsou mrtvá

Kdy naposled jste si koupili noviny, nebo nějaký časopis? Pokud si časopisy kupujete pravidelně omlouvám se, ale už to není asi takový to, že máte v diáři napsáno kdy vychází jaký časopis abyste se dostali k nejnovějším informacím o vašem hobby. Hlavně bravíčko už se hodně let nevydává, takže je to trochu smutnější. Já nedávno stála v trafice a koukala na oblíbený herní časopis. Když jsem si ale přečetla seznam témat, zjistila jsem, že tohle už jsem na internetu četla a to, co tam bylo navíc mě moc nezaujalo. Co si budem, je jednoduší a mnohem levnější si to přečíst někde na netu, než za to platit každý měsíc a reálně si přečíst třeba 2-3 články. Jako jo super podpoříte redaktory, tištěná média, ale tím to asi končí. To, co se tam píše je souhrn všeho, co jste již na internetu (pokud se o daný obor zajímáte) četli a ve většině případech na vás nic nového nečeká. O novinách radši ani mluvit nebudu, protože s těmi se setkávám jedině v mekáči když mi je ráno dají ke kafi. Prolítnu nadpisy, co mě zaujme přečtu a většinou to prolistuju a odnesu na zahradu na ohýnek. Nejsem prostě jejich cílová skupina.

Internetová média jsou přehlcená

Ale protože chci taky zůstat v obraze, je důležité alespoň nějak se o média zajímat (při práci v marketingu je to stejně povinnost). Internetové zpravodajské portály jsou zahlceny vším, co nepotřebujete vědět a tím, co byste radši ani nevěděli. Články mají čím dál tím divnější nadpisy, aby si ho alespoň někdo kdo nemá co dělat rozklikl. To, že už ho po pár vteřinách nebo minutách zavře nedočtený je jiná věc. Moderní čtenáři nečtou oni skenují. Prostě musí je něco zaujmout na první pohled. Zpravodajských portálů a online magazínů jsou tisíce a vybrat si správný nebo vůbec na nějaký dobrý narazit je unikát. Já jsem pracovala jako redaktorka a šéfredaktorka 3 roky (a to už je hezkých páááár let zpátky), hledat informace není jednoduché a být prvním, kdo je napíše je ještě těžší. Protože co si budeme všude píšou to samé. Zde vám napíšu několik internetových portálů, ze kterých čerpám informace já, když už mám chuť se do něčeho začíst a vědět, co se děje. Studuju ekonomiku, takže moc sportu nečekejte. 😀

Televize?

Kdo ještě dneska kouká na televizi, resp. na zprávy. Kromě ČT24 jsou zprávy celkem úsměvnou záležitostí. O zprávách na Nově se radši bavit nebudeme, jakmile tam není roztomilý zvířátko, nějaký srdcervoucí příběh a tom jak jsou na tom zemědělci (a je jedno jaké je roční období, když je zima tak voda mrze přece ne?), tak to nejsou pořádný zprávy. Zprávy na Primě jsem neviděla ani nepamatuju a o dalších kanálech viz Barandov bych raději pomlčela. Když koukáme na Soukupa, tak je to spíš soutěž o to, jak dlouho to vydržíme.. ale zase musím říct, že ten člověk tu práci buď fakt miluje (protože je tam fakt FURT) nebo to nikdo dělat nechce. Prostě když se něco děje, tak jasná volba je ČT.

Moderní zpravodajství je na vzestupu

K naší moderní generaci, která vyrostla s telefonem v ruce je příjemnější hledat zprávy přímo tam. Ať už jsou to influenceři, youtubeři nebo podcasty. Já osobně českou Youtube scénu nesleduji, ale Kovyho, a Lukefry znám a jejich práci kvituji. O tom, že i velká zpravodajská média jsou na sociálních sítích vám povídat nemusím a vřele doporučuji Instagram ČT24 nebo regionální Drbnu. U nás je Budějcká a je to nejlepší zdroj informací z okolí. Co se týče podcastů tak těch moc neposlouchám, protože je jich tolik, že nevím, který poslouchat dřív. Nejvíc poslouchám následující:

  • Etcetera
  • 3v1
  • TEAden by S.
  • Jaký si to uděláš?

Na víc bohužel nemám čas, ale pokud máte nějaký dobrý, tak budu ráda za každý tip. Kvituji moderní způsoby jak k mladým dostat důležité informace, ale přece jenom se ve feedu zastavíte u nazdobenýho talíře než u toho co se stalo Pepovi z horní dolní na druhým konci republiky.

Odkud vy získáváte informace, tištěná média, online nebo televize? 🙂

U příštího dílu za týden! 🙂
Kája

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *